تفاوت دستگاه چمن زن، علف زن و شمشاد زن چیست؟

تفاوت دستگاه چمن زن، علف زن و شمشاد زن چیست؟

باغ ها و فضای سبز بسیار بر روحیه افراد و زیبایی محلات تاثیر مثبت دارند که همین امر سبب شده تا در سطح شهر ها، خانه ها و … از این گیاهان استفاده کنند. فضاهای سبز نیاز به مراقبت همه روزه دارند که این مراقبت، با استفاده از ابزار آلات باغبانی چون چمن زن، علف زن و شمشاد زن صورت می گیرد.

آشنایی با این وسایل و کاربردهای آن ها می تواند در زمان استفاده بسیار کمک کننده باشد. اما آیا این تجیزات با هم تفاوت دارند؟ بله ! در همین راستا در ادامه شما را با این سه ابزار باغبانی و تفاوت های میان آن ها به طور کامل آشنا خواهیم کرد.

آشنایی با دستگاه چمن زن و کاربردهای آن

چمن را می توان در جاهای مختلفی چون فضاهای سبز شهری، باغچه خانه ها و … دید که زیبایی خاصی را به محیط می بخشد. چمن رشد بالایی دارد و برای آن که زیبایی آن از بین نرود، لازم است که هر چند وقت یک بار به آن رسیدگی شود و آن را کوتاه کرد. رسیدگی به چمن ها توسط دستگاه چمن زن انجام می شود که می تواند چمن ها را کوتاه کند.

این دستگاه به کمک تیغه هایی که در آن تعبیه شده است، ساقه چمن ها را در اندازه های مختلف کوتاه می کند که براساس همین تیغه ها، در دو دسته دستگاه چمن زن سیلندری و روتاری قرار  می گیرند:

 1. چمن زن سیلندری: ابتدایی ترین دستگاه چمن زن است که تیغه های این دستگاه به صورت افقی قرار گرفته اند.
 2. چمن زن روتاری: تیغه ها به صورت عمودی قرار گرفته اند و دارای انوع دستی، موتوری، برقی، تراکتوری و شارژی هستند.
خواندن این مطلب
مقایسه پمپ آب جتی و پمپ آب بشقابی

کاربرد دستگاه چمن زن

به طور کلی می توان گفت که این دستگاه برای کوتاه کردن چمن در زمین های هموار استفاده می شود که در برخی از موارد برای کود دادن و همچنین گردآوری ضایعات استفاده می شود.

دستگاه علف زن و کاربردهای آن

دستگاه علف زن و کاربردهای آن

یکی دیگر از ابزارآلات لازم برای باغبانی، دستگاه علف زن است که به کمک آن می توان، گیاهان و علف های هرز را از بین برد و از رشد آن ها جلوگیری کرد. در واقع دستگاه علف زن، برای رشد گیاهان و درختان لازم است؛ زیرا علف های هرز که مانعی برای رشد درختان و گیاهان هستند را می تراشد. مزیت دستگاه علف زن را می توان، سرعت بالا در زمان استفاده و همچنین نیاز به نیروی کم در زمان کار کردن با این دستگاه ذکر کرد.

تقسیم بندی دستگاه علف زن به دو  صورت انجام گرفته است :

 • دسته بندی علف زن بر اساس نحوه استفاده
 • دستگاه علف زن پشتی
 • دستگاه علف زن دوشی

هر فردی با توجه به مهارت و خواسته ای که از دستگاه دارند، قابل استفاده هستند و تنها تفاوت آن ها در سرعت انجام کار است که علف زن دوشی سرعت بیشتری دارد و علف زن پشتی حمل سخت تری دارد.

دسته بندی علف زن براساس موتور

 • علف زن برقی
 • علف زن بنزینی

افراد می توانند بر اساس نیاز خود، یکی از این دو نوع را خریداری کنند که از لحاظ قیمت علف زن های بنزینی نسبت به علف زن برقی دارای قیمت بالاتری هستند. علف زن های بنزینی در کنار کاربرد بهتر و بیشتر در مناطق سخت، دارای آلودگی های محیطی و البته صدا و لرزش هستند.

خواندن این مطلب
روش‌های کاهش صدای پمپ آب | چگونه صدای پمپ را کم کنیم؟

✅کاربردهای علف زن

✅کاربردهای علف زن

علف زن ها از کاربردهای متعددی برخوردارند که همین زمینه استفاده آن ها را افزایش داده است. در ادامه به برخی از این کاربردها اشاره شده است.

 • برخی از علف زن ها را با تیغه هایی طراحی می کنند که می توان از آنها برای شخم زدن زمین های کشاورزی که ابعاد کوچکی دارند، استفاده کرد.
 • یکی دیگر از استفاده ها برای خرید علف زن ، از بین بردن و یا کوتاه کردن گیاهان دیگری که در باغ ها یا زمین های کشاورزی وجود دارند، استفاده کرد.
 • علف زن ها را می توان به جای چمن زن ها نیز به کار برد. البته لازم به ذکر است که تنها برخی از این دستگاه ها را می توان برای کوتاه کردن چمن به کار برد.
 • فصل زمستان مختص به کوتاه کردن شاخه های اضافه درختان است که برای این کار استفاده از علف زن ها کمک کننده است.

✅آشنایی با تعاریف و کاربردهای دستگاه شمشاد زن

شمشاد ها در زیبایی شهر نقش بسزایی دارند و باید همواره از آن ها مراقبت کرد. در کنار مراقبت و آبیاری آن ها، باید نسبت به هرس کردن شمشاد ها اقدام کرد؛ استفاده از دستگاه شمشاد زن سرعت انجام این کار را بالا می برد. شمشاد زن ها دارای انواع مختلفی هستند که عبارتند از:

 • شمشاد زن دستی: این دستگاه خود دارای شمشاد زن دسته ساده و دسته تلسکوپی است.
 • شمشاد زن موتوری: دارای دو نوع بنزینی و برقی است.
 • شمشاد زن شارژی: به کمک باتری های شارژی کار می کند.

تفاوت های سه دستگاه چمن زن، علف زن و شمشاد زن

تفاوت های سه دستگاه چمن زن، علف زن و شمشاد زن

این سه دستگاه باغبانی دارای تفاوت ها و شباهت هایی هستند که در ادامه آن ها با یکدیگر مقایسه شده اند. توجه به این تفاوت ها در زمان خرید هر کدام بسیار اهمیت دارد. باز هم تاکید می کنیم که در برخی کاربردها میتوان این دستگاه ها را به جای یکدیگر هم استفاده کرد؛ اما باید بدانیم که هر کدام برای چه کاری ساخته شده اند.

خواندن این مطلب
بهترین پمپ آب خانگی یک اسب

تفاوت های بین چمن زن و دستگاه علف زن❓

 • اولین تفاوت میان این دو دستگاه در ظاهر آن ها مشخص می شود که چمن زن ها از چهار چرخ ساخته شده اند ولی علف زن ها از یک محور تشکیل شده اند.
 • چمن زن ها قابلیت و کاربردشان تنها مربوط به کوتاه کردن چمن هاست در حالیکه علف زن ها را می توان برای از بین بردن انواع علف های هرز استفاده کرد.

تفاوت بین شمشاد زن و چمن زن❓

تفاوت بین شمشاد زن و چمن زن❓

شمشاد زن ها توانایی کوتاه کردن و هرس کردن گیاهان با ناهمواری های مختلف را دارند، در حالیکه چمن زن ها بیشتر برای کوتاه کردن گیاهان کوتاه با ساقه های نازک مناسب هستند.

تفاوت بین علف زن و شمشاد زن❓

شمشاد زن به صورت اره ای هستند و عملکرد آن ها شبیه به اره است، ولی علف زن ها به صورت داس هستند و یک میله ی بلند دارند.

قیمت و نحوه خرید علف زن، چمن زن و شمشاد زن

قیمت و نحوه خرید علف زن، چمن زن و شمشاد زن

از آنجایی که این ابزارآلات دارای قیمتی ارزان نیستند و کارایی آنها با یکدیگر متفاوت است، خرید این دستگاه  ها باید از طریق سایت های معتبر انجام گیرد تا منجر به خرید دستگاه های مطمئن شود. وبسایت ابزاریکا با ارائه بهترین علف زن، شمشاد زن و چمن زن ها، خیال کاربران محترم را از خرید یک دستگاه مطمئن از طریق درگاهی امن شامل نماد اطمینان، راحت می کند و در کمترین زمان ممکن به تمام ایران ارسال می کند.

 

1 دیدگاه در “تفاوت دستگاه چمن زن، علف زن و شمشاد زن چیست؟

 1. پرستو عباسی میگوید:

  پس عملا فرق علف زن و شمشاد زن و علف تراش خیلی زیاد نیس. یه چیزن با چند اسم مختلف :))))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *